Mindaugas / Vilnius / 2012-02-29 / xxxx711882

Katės pirkimas maiše moderniame pasaulyje (9)
Big Bankas » Skundai, atsiliepimai, vertinimai, komentarai

Atrodo, šiuolaikiniame pasaulyje visi esame girdėję apie telefoninius sukčius, finansines piramides ir kitas modernias pinigų pasisavinimo formas, ir to saugomės. Tačiau, pasirodo, netgi pasirašant sutartis su oficialiai veikiančiomis įmonėmis galima „likti ant ledo“.
Labai paprasta istorija. Šių metų sausio pabaigoje pamačiau „Big banko“ reklamą viename buitinės technikos prekybos tinklo laikraštuke ir tinklapyje bei nutariau pasinaudoti jų paslaugomis perkant elektroninę knygų skaityklę Pocketbook. Šiais laikais ne pas visus tokios sumos laikomos piniginėje ar kojinėje, todėl nutariau pirkti išsimokėtinai. Sudariau sutartį, pagal galimybes perskaičiau sąlygas, tačiau juk parduotuvė ne biblioteka ar skaičiavimų centras, kad atsisėdęs tikrinčiau visus punktus su skaičiavimo mašinėle.
Grįžus namo, vietoj knygos prieš miegą nutariau pasinagrinėti savo sudarytą sutartį su „Big banku“. Na ir, švelniai tariant, pasijutau „išdurtas“ kredito teikėjo reklaminių triukų. Pasakymai, kad reikėjo atidžiau skaityti sąlygas prieš pasirašant, yra teisingi, bet kodėl visur reikia ieškoti Trojos arklio ir neteisybės. Miegai kažkaip išnyko, nes įnikau skaityti visai įdomų finansinį detektyvą. Prašvitus mintyse ir akyse, tapo aišku, kad reklamoje deklaruojamos ir realios sąlygos visiškai nesutampa bei klaidina. Jos gali klaidinti ne tik mane, bet ir kitus potencialius pirkėjus, tad bandau sudėlioti kuo konkrečiau:
- „Big banko“ reklamoje nurodyta bendra vartojimo kredito kainos metinė norma siekia nuo 9,33 proc., o savo sutartyje atrandu 19,89 proc. Nors esu linkęs į socialinius mokslus, net man akivaizdu, kad skirtumas didžiulis ir negalima taip žmonių apgaudinėti, kai procentai skiriasi daugiau nei 2 kartus;
- reklamoje nurodoma, kad sutarties sudarymo mokestis yra nuo 5,5 proc., tačiau iš tikrųjų toks mokestis yra paimamas du kartus. Mano nuomone, reklamoje turi būti nurodomi visi mokesčiai.
Na, skaičiai lieka skaičiais. Toliau nagrinėjant ne tik skaičius, bet ir prieš juos suraitytas raides, sunkokai galima suprasti, apie ką kalbama.
Štai standartinėje sutartyje yra vartojamos sąvokos „bendra vartojimo kredito suma“ – 642,11 Lt ir „bendra vartojimo kredito suma, kurią Jūs turėsite mokėti" – 705,22 Lt, kai prekės kaina yra 579 Lt.
Tuo tarpu sudarytoje vartojimo kredito sutartyje yra naudojamos jau kitos sąvokos: „kreditas“ – 642,11 (ši suma nurodoma sutarties mokėjimo grafike), į kurį jau yra įskaičiuotas sutarties mokestis (63,11 Lt) ir "Bendra Kredito gavėjo mokama suma" - 705,22.
Standartinėje sutartyje ir vartojimo kredito sutartyje nurodomas 63,11 Lt sutarties mokestis, o mėnesinis administravimo mokestis neįvardijamas, nors bendra kredito suma skaičiuojama su abiem mokesčiais. Toks įspūdis, kad tai yra skirtingi mokesčiai, nors niekur nepaaiškinama, kuo jie skiriasi, jų kažkodėl nėra mokėjimo grafike – ten pateikiama, kad palūkanos nulis ir viso reikia mokėti 642,11, nors iš tikrųjų reikia mokėti 705,22 Lt. Tai kaip čia viską išsiaiškinti, suprasti, ypač turint humanitarinį išsilavinimą. Mano įsitikinimu, visas mokėjimo išdėstymas turėtų būti aiškus, konkretus kaip standartinis pavyzdys, kad nekiltų klausimų nei parduotuvėje, nei namie, kiek ir už ką aš turiu mokėti.
Benagrinėjant mokėjimo grafiką, užkliuvo ir tai, kad išskirtos palūkanos, kurios yra lygios nuliui, o visi papildomi mokesčiai nėra išskirti ir nurodomi kartu su kredito dengimu stulpelyje „Mokėjimas iš viso“. Sutarties mokestis reklamoje parašytas – nuo 5,5 proc., o sutartyje, nuo ko (ar nuo kredito, ar nuo to, ką sumoka pirkėjas) ir kaip jis skaičiuojamas, nėra paaiškinta. Mano paskaičiavimais, jis yra 17,9 proc. skaičiuojant nuo 705,22 Lt sumos, arba 10 proc., skaičiuojant nuo 642 Lt sumos.
Žinoma, pats kaltas, kad bandžiau taupyti laiką, pasikliauti „Big banko“, žmonių sąžiningumu – kaip sakoma, „kaip biednas, taip ir durnas“. Tačiau gal įmanoma vartotojams ir atsakingoms institucijoms kartu pasiekti to, kad visiems būtų viskas aišku, skaidru, o beskaitant sutartis dar liktų laiko ir mėgstamai literatūrai?

Gairės:
Skundo komentavimas
įrašykite šį Captcha image tekstą
Skaityti komentarus